kiralık sunucu

Bu makalemizde, sunucu düzeninde, nameserver oluşturmak için neler yapmalıyız kısaca bahsedeceğiz.

Öncelikle bir sunucu üzerinde, host edilecek alan adlarının, hangi adreste barınacağını işaret edecek olan, DNS adresleri için gerekli olan nameserver kaydını oluşturmalısınız.

Bu işleme başlarken, ilk oluşturmanız gereken child nameserver kaydı olacaktır, örneğin alan adınız ,  inetmar.com olduğunu var sayalım, inetmar.com alan adımızı kayıt ettiğimiz firmanın alan adı yönetim paneli üzerinden bu kayıtları oluşturuyoruz. inetmar.com paneli üzerinden, ilerlediğimizde, alan adı yönetimi sayfasında, özel nameserver oluştur bölümünden, alan adınız için ns1.inetmar.com, ns2.inetmar.com şeklinde 2 adet özel namse server kaydı(child nameserver) açıyoruz.

ns1.inetmar.com için sunucunuzun 1. ip adresine tanımlıyoruz var ise, sunucunuzun 2. ip adresine ise ns2.inetmar.com şeklinde tanımı oluşturup, sunucunuz için gerekli olan childnameserver kayıtlarını oluşturmuş oluyoruz.

kiralık sunucu

Sonrasında, açılan childnameserver kayıtlarınızın, sunucu üzerinde, tanımladığınız dns kayıtlarına ekliyoruz, bu işlem sonrasında, sunucunuz üzerinde çalışacak alan adlarının nameserver kayıtları ns1.inetmar.com, ns2.inetmar.com girilen domainler, sunucunuz üzerinde oluşturuğunuz hosting e yönlenecek ve dns kayıtları sunucunuz üzerinden yayınlanacaktır.

Sunucu üzerindeki dns kayıtlarının doğru yapılandırılması, sitenizin çalışması ve sunucu tarafındaki işleyişi için önem teşkil etmektedir, yanlış yapılacak olan dns kayıtları, siteniz ve maillerinizin çalışmasında sorun oluşturacaktır.

Doğru dns kayıtlarını oluşturduğunuza emin olmak için, eklediğiniz dns kayıtlarını, dns sorgusu yaparak kontrol edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir